2008-02-12

Morse

Ostatnio wróciłem do morsa. Gdzieś mi śmignął przed oczami i stwierdziłem że jest bardzo fajny. Niewiele osób go zna więc z powodzeniem może być wykorzystywany do tworzenia ściąg lub przesyłania zapytań i odpowiedzi na sprawdzianie. Ponadto ciąg kropek i kresek wygląda tajemniczo, przez co ma +2 do fajności.

Na razie uczę się pisać w morsem. Wychodzi mi to dość dobrze i coraz mniej muszę zaglądać do tabelki z kodami znaków, którą można odnaleźć tutaj. Jest to wolny sposób na przesyłanie informacji więc często trzeba będzie używać skrótowców. To na szczęście zostało już wymyślone, nazywa się kodem Q. Jest to zbiór trzy lub rzadziej czteroliterowych kodów które mają swoje znaczenie, co prawda, kod Q został "zaprojektowany" z myślą o komunikacji telegraficznej i radiowej, ale niektóre kody znajdą interpretacje w przesyłaniu informacji w szkole. Dla przykładu, QRO czyli zwiększ moc, może oznaczać "mocniej uderzaj". Trochę własnej inwencji nie zaszkodzi, prawda? ;) Kod Q też przewiduje pytania o gotowość do odbioru, nakaz przerwania nadawania, prośbę o dokładny czas itd. Można kod Q porównać z ICMP ;) Kod Q ma łącznie ponad 676 kodów, ale niestety nie udało mi się dotrzeć do pełnego spisu...

Przy odkodowywaniu informacji, bardzo przydaje się ściąga w postaci drzewa binarnego, szczególnie gdy nie znamy jeszcze na pamięć wszystkich kodów znaczków. Jest ona dostępna na wikipedii, ale byś nie musiał mieszać zakładkami zamieszczam kopię tutaj:

__________start_____________
/ \
______▪E____ ____▬T______
/ \ / \
▪I ▬A ▪N ▬M
/ \ / \ / \ / \
▪S ▬U ▪R ▬W ▪D ▬K ▪G ▬O
/ \ / \ / \ / \ / \ / \ / \ / \
▪H ▬V ▪F ▬= ▪L ▬= ▪P ▬J ▪B ▬X ▪C ▬Y ▪Z ▬Q ▪= ▬=
Prezentuje się świetnie :) Jak tego używać? Na wszelki wypadek napiszę. Mamy kod ".-..", więc idziemy od startu w stronę kropki. Patrzymy na kolejny znak, kreska, więc idziemy w stronę kreski, później jest kropka, to idziemy w stronę kropki, i jeszcze jedna kropka, więc znowu idziemy w stronę kropki, kod się skończył, więc odczytujemy uzyskaną wartość, czyli w tym przypadku L. :) Banalne, co nie? Z tego drzewa można też nadawać, ale to już nie jest takie wygodne. Tam gdzie jest = tam nie ma żadnej "standardowej" literki, co nie oznacza że nie mogą być literki regionalne. Na przykład, 'a' to ".-", a 'ą' to ".-.-", niestety ą nie znajdziesz na tym drzewku, chociaż można by było je dodać. Moje niech będzie oryginalne, twoje może być zmodyfikowane, ja oczywiście nauczę się z kolejnymi przekazami znaków regionalnych, bo po co mam zmniejszać czytelność moich wiadomości? Chociaż... To wprowadzenie znaków niestandardowych może namieszać... Hmm... Hmm... Więc nie wiem, zastanowię się jeszcze, znaki regionalne na koniec. :P

To koniec tej notki... Wszystko się kończy, co nie? :/

2 komentarze:

Buggar pisze...

spoko sposób tylko zamiast domyślnego długopisu o ławke można używać lasera, latarki, lustra. Lepsze bo:
1) ciche
2) łatwiej można oddać "-" niż długopisem

TQM pisze...

Jesli chcesz znac morse'a nie ucz sie kropek i kresek - ucz sie melodii...

ti ti/taa ti ti ti/ti/taa ti ti/taa taa ti ti/ti ti/ti/taa taa taa/taa ti taa (i bedzie OK)

Liczac kropki i kreski przewalone... nigdy nie bedziesz w stanie odebrac ani nadac sygnalu tak na prawde - sprobuj nawet z kolega laserem na scianie - sam zobaczysz ze to ma maly sens.