2008-02-05

Rezystor

Ten... Eee... element że tak to ujmę ma dwie popularne nazwy, opornik i rezystor. Mi bardzie spodobała się ta druga nazwa, więc to jej będę używał. Służy do ograniczenia prądu, który przepływa przez obwód w którym się znajduje. Wspomnę tutaj o tym, że by jakiś prąd "płyną" obwód musi być zamknięty. A więc napięcie sobie spada, ale jak wiesz w przyrodzie nic nie ginie, więc gdzie się podziała energia elektryczna którą nam ten rezystor "zjada"? Energia ta jest zamieniana na energię cieplną.

Podstawowy opis rezystora składa się z 5 wartości:
  1. Rezystancja nominalna-rezystancja podawana na obudowie przez producenta danego opornika. Różnica rezystancji nominalnej, a rzeczywistej, mieści się w klasie tolerancji, różnice te wynikają z masowej produkcji oporników i często zdarzają się jakieś odchyły od normy. Wyrażana w omach.
  2. Tolerancja-Wspomniany w poprzednim punkcie błąd dokładności. Maksymalny odchył od wartości rezystancji nominalnej jest wyrażany w procentach.
  3. Napięcie graniczne-napięcie które możemy doprowadzić do rezystora bez obawy o jego uszkodzenie bądź co gorsza zniszczenie.
  4. Moc znamionowa-moc jaką rezystor może przed dłuższy czas wydzielać w postaci energii cieplnej, bez wpływu na jego parametry. Przekroczenie tej wartości może spowodować zmianę parametrów rezystora, jego uszkodzenie lub nawet zniszczenie!
  5. Temperaturowy współczynnik rezystancji-określa zmianę rezystancji pod wpływem temperatur.
Połączenie rezystorów też ma wpływ na ich rezystancję. Wyróżniamy dwa sposoby po
łączenia rezystorów, szeregowy i równoległy. Pierwszy z nich tj. szeregowy wygląda mniej więcej tak:

Możemy zamienić grupę rezystorów na 1. Dla tego rodzaju połączenia wzór to Rz=R1+R2+R3. Połączenie równoległe wygląda mniej więcej tak:

Wzory znajdziecie tutaj.

Po co używać paru rezystorów zamiast jednego? Czasami jest tak że nie mamy pod ręką akurat tego rezystora co potrzebujemy lub opornik z takimi parametrami jakie akurat potrzebujemy jest trudno dostępny, wtedy używamy zamienników. ;)

Jak odczytać kod paskowy z rezystora dowiesz się tutaj.

Źródło: pl.wikipedia.org

2 komentarze:

EGF pisze...

Troszkę tu jednak namieszałeś - raz piszesz "służy do ograniczenia prądu", później "napięcie sobie spada".
R=U/I - im większa rezystancja, tym większe napięcie, a mniejszy prąd.

Anonimowy pisze...

no wreszcie jakas łopatologiczna definicja rezystora. ;) dziekuje.