Podstawowy opis rezystora składa się z 5 wartości:
- Rezystancja nominalna-rezystancja podawana na obudowie przez producenta danego opornika. Różnica rezystancji nominalnej, a rzeczywistej, mieści się w klasie tolerancji, różnice te wynikają z masowej produkcji oporników i często zdarzają się jakieś odchyły od normy. Wyrażana w omach.
- Tolerancja-Wspomniany w poprzednim punkcie błąd dokładności. Maksymalny odchył od wartości rezystancji nominalnej jest wyrażany w procentach.
- Napięcie graniczne-napięcie które możemy doprowadzić do rezystora bez obawy o jego uszkodzenie bądź co gorsza zniszczenie.
- Moc znamionowa-moc jaką rezystor może przed dłuższy czas wydzielać w postaci energii cieplnej, bez wpływu na jego parametry. Przekroczenie tej wartości może spowodować zmianę parametrów rezystora, jego uszkodzenie lub nawet zniszczenie!
- Temperaturowy współczynnik rezystancji-określa zmianę rezystancji pod wpływem temperatur.
łączenia rezystorów, szeregowy i równoległy. Pierwszy z nich tj. szeregowy wygląda mniej więcej tak:

Możemy zamienić grupę rezystorów na 1. Dla tego rodzaju połączenia wzór to Rz=R1+R2+R3. Połączenie równoległe wygląda mniej więcej tak:

Wzory znajdziecie tutaj.
Po co używać paru rezystorów zamiast jednego? Czasami jest tak że nie mamy pod ręką akurat tego rezystora co potrzebujemy lub opornik z takimi parametrami jakie akurat potrzebujemy jest trudno dostępny, wtedy używamy zamienników. ;)
Jak odczytać kod paskowy z rezystora dowiesz się tutaj.
Źródło: pl.wikipedia.org
2 komentarze:
Troszkę tu jednak namieszałeś - raz piszesz "służy do ograniczenia prądu", później "napięcie sobie spada".
R=U/I - im większa rezystancja, tym większe napięcie, a mniejszy prąd.
no wreszcie jakas łopatologiczna definicja rezystora. ;) dziekuje.
Prześlij komentarz