2008-01-24

Co to jest Python?

W grudniu 1989r, pewien holenderski programista, Guido van Rossum, szukał amatorskiego projektu programistycznego, który zająłby go w tygodniu przed świętami. Zdecydował się napisać interpreter nowego języka skryptowego, który przemawiałby do hakerów Unixa i C. Jako wielki fan Latającego cyrku Monty Pythona wybrał dla niego nazwę Python.

Tak zrodziła się potęga, powstał nowy interpretowany i interaktywny język programowania, posiadający w pełni dynamiczny system typów oraz automatyczne zarządzanie pamięcią. Python jest projektem Open Source, zarządzany przez organizację Python Software Fundation. Aktualnie Python dostępny jest pod platformy takie jak: Windows, Linux/Unix, Mac OS X, OS/2, Amiga, Palm Handhelds i telefony komórkowe Nokia. Ponadto został przeportowany pod Java oraz pod platformę .NET. Uważam że potwierdzeniem jakości tego języka jest fakt że jest on wykorzystywany w wyszukiwarce Google oraz w NASA.

Ponadto nie wymusza jednego stylu programowania, ponadto typy są sprawdzane dynamicznie, a do zarządzania pamięcią używa się garbage collection(czyli zbieranie nieużytków). Choć w jego popularyzacji kładzie się nacisk na różnice w stosunku do Perla, Python jest pod wieloma względami do niego podobny. Jednakże projektanci Pythona odrzucili złożoną składnię Perla na rzecz bardziej oszczędnej i IMHO bardziej czytelnej. Mimo że Python jest czasem klasyfikowany jako język skryptowy, wykorzystuje się go do tworzenia dużych projektów jak serwer aplikacji Zope czy system wymiany plików Mojo Nation.

Mam nadzieje że teraz już masz ogólny zarys Pythona. Notatka powstała na podstawie wikipedii, więc wszelkie podobieństwa z nią nie są przypadkowe...

PS: Dziękuje anonimowi za komentarz, który pozwoli mi się poprawić. Oby takich więcej! ;)

1 komentarz:

Anonimowy pisze...
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.