2008-01-28

Hasła

"Hasła są jak majtki. Nie zostawiaj ich w miejscu, w którym inni mogą je zobaczyć, zmieniaj je regularnie... i lepiej nikomu nie pożyczaj."-Skądś z sieci...

Ta notatka będzie o hasłach. Czy uważasz że masz dobre hasło? Mam nadzieje że ta notka pozwoli Ci takie stworzyć.
hasło powinno być co jakiś czas wymieniane, jeśli to hasło do czegoś ważnego, to wtedy wymieniamy je często, gdy jest to hasło do czegoś co możemy utracić, nie musimy wymieniać haseł. Nasze hasło powinno mieć co najmniej 8 znaków i powinno się składać z dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Jedynym miejscem gdzie możesz sobie zapisać twoje hasło jest głowa, wszelkie hasła na kartkach, w telefonach i w innych miejscach mogą zostać podglądnięte. Nie podawaj go pod żadnym pozorem, nawet żonie, przyjaciółce, przyjacielowi, mężowi, bratu, siostrze, psu, kotu itd... NIKOMU! Twoje hasło możesz tylko ty znać!

No ale możemy wyznawać zasadę "Dobry system, nie jest zły." i tworzyć kolejne hasła według systemu. Sprawdzonym systemem jest podawanie jako hasło jakiegoś przedmiotu z otoczenia, z tym że zamiast dawać odpowiednie literki dajemy o jedną wyżej, niżej lub po bokach. Dla przykładu "klawiatura" będzie wyglądała w ten sposób "ioq28q574q", proste, lecz skuteczne hasło, do tego możemy dodać w co drugim znaku shift i uzyskamy "iOq@8Q5&4Q", to hasło jest bardzo trudne do złamania...
Innym systemem, nastawionym głównie na długość hasła są cytaty z różnych książek. Mogą być to zdania, wersy, kolumny, części zdań. Książki też mogą być bardzo różne. Ten sposób można oczywiście połączyć z poprzednim systemem.
Kolejny system to odwracanie tekstu. Po prostu wybiera się jakieś słowo i odwraca.
Spotkałem się z dodawaniem jakiś znaków między literki. Oczywiście ten sposób można połączyć z poprzednimi tworząc naprawdę potężne hasło.

Mam nadzieje że ta notatka pomoże wam stworzyć lepsze hasła. Jeśli macie jakiś system tworzenia haseł, poproszę o wpisywanie go do komentarzy. W ten sposób stworzymy system do tworzenia naprawdę potężnych haseł :)

3 komentarze:

xrk pisze...

dodawanie cyfr pomiedzy litery (pomiedzy, nie na koncu wyrazu) jest dobre ale slyszalem ze niektore ataki hybrydowe przewiduja taka metode i np wyraz oko (krotki przyklad) sprawdzalyby 9oko, o9ko, ok9o, oko9, i tak dla kazdej liczby jedno, maks 2 cyfrowej - ale nie wiem czy to mozliwe, tzn czy to ma sens z punktu widzenia lamacza. Bo na dluzsza mete to jest tak samo oplacalne dla hakera jak bruteforce.

Moj system jest bardzo prosty - zadnych systemow :P poprostu wyzucam z glowy jakies losowe litery, liczby, znaki specjalne. Robie tak poniewaz latwiej zapamietac mi ciag jakis znakow niz skomplikowany system :)

Anonimowy pisze...

a moze tak
klawiatura do leet
kl4Wi4tUR4 dotego @@ tez niedozłamania :)

Anonimowy pisze...

Pierwsze litery jakiegoś dłuższego wersetu, nazwy albumu ulubionego wykonawcy etc. Fajny artykuł nigdy więcej wiedzy :)